NİĞDE ÖLÇME DEĞERLENDİRME MERKEZİ

ÖĞRENCİ BAŞARI İZLEME ARAŞTIRMASINA YÖNELİK BİLGİLENDİRME TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

17 Mayıs 2022 tarihinde uygulanacak olan Öğrenci Başarı İzleme Araştırmasına (ÖBİ) katılacak okullarımızdaki idarecilerle toplantı gerçekleştirildi. 
ÖĞRENCİ BAŞARI İZLEME ARAŞTIRMASINA YÖNELİK BİLGİLENDİRME TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

ÖBİ Araştırmasının Amacı Nedir?

ÖBİ araştırmasının amacı farklı sınıf seviyelerinde öğrenim gören öğrencilerimizin öğretim programlarında yer alan kazanımları edinme düzeylerinin belirlenmesi ve yıllara göre izlenmesidir. Bu kapsamda öğrencilerin öğrenme eksikliklerinin belirlenerek bu eksikliklerin giderilmesi için öğrenci, öğretmen ve okul yöneticilerine geri bildirim verilmesi amaçlanmıştır.

ÖBİ Araştırması Neyi Ölçmektedir?

ÖBİ Araştırması Neyi Ölçmektedir?ÖBİ araştırması 4 ve 7. sınıf seviyelerinde Türkçe, matematik ve fen bilimleri ders alanlarındaki kazanımları; 10. sınıf seviyesinde ise Türk Dili ve Edebiyatı (TDE), matematik (MAT), fizik, kimya ve biyoloji (FKB) ders alanlarındaki kazanımları ölçmektedir. Bu amaçla çoktan seçmeli maddelerin yer aldığı bilişsel testler kullanılmaktadır.

Katılan Öğrenciler Nasıl Seçilmektedir?

Araştırmada yer alacak okulların seçimi, tesadüfi olacak şekilde bir bilgisayar programı aracılığıyla yapılmaktadır. Araştırma, ülkemiz genelinde farklı sınıf seviyelerinde öğrenim gören öğrencileri kapsamaktadır.

 

13-05-202213-05-2022

Aşağı Kayabaşı Mahallesi 75. Yıl Caddesi No28 Merkez/NİĞDE - 0(388)2323392

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.